ارزیابی تک شاخ: سهم 40 روپیه! سهام تک شاخ در بازارهای بدون لیست ارزش های خارق العاده دارند

با وجود اختلال ناشی از Covid-19 ، اکوسیستم استارت آپی هند نام های بیشتری را به لیست شاخ های تک شاخ اضافه می کند. حتی در سال منتهی به همه گیری ، هشت شرکت – یعنی Postman ، Nykaa ، Unacademy و Razorpay – به باشگاه Elite راه پیدا کرده اند حتی درصورتی که سخت ترین و طولانی ترین قفل در جهان ، سومین اکوسیستم استارت آپ بزرگ جهان را متزلزل کرده است. برخی تخمین ها حاکی از آن است که هند در راه داشتن 100 اسب شاخدار تا سال 2025 است.

اما سهام این تک شاخ های داخلی و استارتاپ هایی با درآمد دیوید در حال حاضر در بازارهای غیررسمی برای اندازه گیری سهام Golist در اندازه غیرقابل معامله سهام غیر لیست یا اصطلاحاً بازار خاکستری معامله می شوند.

ارزش هر سهم برخی از این شرکت ها به سطح غیر قابل تصوری رسیده است. Oyo Rooms با ارزش نجومی 35-40 لک سهم معامله می شود. تجمع کنندگان تحویل غذا و رستوران Swiggy با 2.7-2.8 روپیه و Zomato با 3.10 لیوان هر سهم معامله می شود.

بازار بیمه تک شاخ بیمه در ازای هر سهم 7-7.5 روپیه طلب می کند ، در حالی که یک سهم واحد ارائه دهنده خدمات بار Rivigo 2.8 روپیه معامله می کند. ارزش تمام این مشاغل بین 1-10 میلیارد دلار است.

پیش بینی هایی وجود دارد که هند طی 3 سال آینده شاهد حداقل 10 IPO از شرکت های اینترنتی خواهد بود و Swiggy ، Unacademy و Rivigo از جمله نام هایی هستند که فعالیت خود را انجام می دهند.

حباب ارزیابی؟

بسیاری از سرمایه گذاران HNI و فوق العاده HNI به این پیشخوان ها سرازیر می شوند و امیدوارند که در آینده قابل پیش بینی این مشاغل عمومی دست به قتل بزنند. بسیاری از آنها به سادگی از چالش هایی که فضای تک شاخ از نظر نوسان ارزش و نقدینگی محدود با آن روبرو است ، آگاه نیستند و یا از آن آگاه نیستند.

راجش سینگلا ، بنیانگذار و مدیرعامل Planify ، گفت مشاغل سنتی خود را در ماتریس های مختلف مانند EV / Ebidta ، نسبت قیمت به ارزش دفتری یا نسبت به درآمد به دست می آورند ، در حالی که نهادهای عصر جدید ارزیابی خود را با پارامترهای مختلف کسب می کنند. بنابراین ، نباید آنها را با افراد مشابه دیگر مقایسه کرد.

وی گفت: “نباید به قیمت سهام به صورت لكی نگاه كرد ، زیرا شركت ها با تقسیم سهام یا صدور پاداش قیمت ها را كاهش می دهند.” “این سهام برای سرمایه گذاری خرده فروشی در این مرحله نیست.”

روشهای مختلفی برای ارزش گذاری چنین استارتاپهایی وجود دارد که در آنها مشتری نقش اصلی را بازی می کند ، زیرا آنها معمولاً با جریانهای نقدی منفی کار می کنند. روش تجارت در مورد تک شاخ ها و استارتاپ ها کاملاً متفاوت است.

وی افزود: “حتی اگر این شركت ها هیچ سودي نداشته باشند ، با ثابت ماندن میزان سوختن آنها ، ارزیابی آنها افزایش می یابد. شرکت هایی که موفق به حفظ آن نمی شوند ، گزینه های دیگری مانند خرید یا ادغام و ادغام را انتخاب می کنند. ”

به دلیل دیجیتالی شدن سریع ، بقا برای بسیاری از این سهام سخت خواهد بود. با ادغام بازار ، فقط چند بازیگر قدرتمند در هر بخش ممکن است زنده بمانند و درآمد کسب کنند.

سینگلا گفت: “فرهنگ کار در دنیای غرب متفاوت است ، زیرا از ابتدای عملیات سود جویی دارند ، در حالی که تک شاخ های هندی نیاز به فشار مداوم سرمایه گذاران دارند.”

تحلیلگران گفتند مشاغل تک شاخ که در مشاغل اصلی خود جابجا می شوند و سعی می کنند پرتفوی ها را بیش از حد متنوع کنند ، احتمالاً ضربه بزرگی خواهند داشت. آنها گفتند: “مشاغل عصر جدید با استراتژی های جدید و نوآورانه برای به دست آوردن سهم بازار با نرخ بسیار بالا سعی در برهم زدن بازار موجود دارند.”

دیدگاه متضاد

در اقتصاد کوید ، مشاغل عصر جدید یا آسیب جدی دیده اند یا راه خود را برای پیمایش بحران پیدا کرده اند. بنابراین ، تعداد کمی از تحلیلگران دیدگاه متفاوتی در مورد تاکتیک های خود دارند.

Sandip Ginodia ، مدیر عامل شرکت Altius Investech ، گفت که در صورت قطع جریان نقدینگی ، ارزیابی سهام ممکن است با سرعت تدریجی یا سریعتر کاهش یابد. وی گفت: “تخریب ارزش همیشه سریعتر از ساخت و ساز است.”

هر مشاغل برای ادامه حیات خود به یک سیستم پشتیبانی احتیاج دارند و در صورت عدم حمایت ممکن است از بین بروند. جدول زمانی مناسبی برای سودآوری چنین مشاغلی وجود ندارد. بنابراین ، خطر موجود بسیار زیاد است.

“ما روی خط پایین یک شرکت تمرکز می کنیم. Covid-19 چرخه تجارت سایر مشاغل را نیز مختل کرده است ، اما آنها سود می برند. ” “ما به سرمایه گذاران توصیه نمی کنیم که سرمایه گذاری سنگینی در نهادهای غیر انتفاعی انجام دهند.”

چگونه می توان به آنها نگاه کرد

پیشکسوتان بازار می گویند که عنصر اصلی موفقیت در یک شرکت نوپا ، توانایی اجرای کارآفرین است. بیشتر استارت آپ ها به دلیل اجرای بد ، حتی اگر ایده عالی باشد ، شکست می خورند.

آشیش چوغ ، مدیر مشاوران جواهرات پنهان ، گفت که مدیریت ریسک اولویت اصلی یک سرمایه گذار در سرمایه گذاری اولیه است و راه کار با مذاکره برای ارزیابی و همچنین یک استراتژی خروج است.

بیشتر سرمایه گذاری راه اندازی در فضای بدون لیست است و گزینه های بسیار کمی در فضای ذکر شده وجود دارد. چوغ می گوید: “ممکن است فرصت هایی در دسترس باشد ، هرچند بسیار محدود.”

سرمایه گذار با ارزش در دهلی می گوید: “در بسیاری از موارد ، یک شرکت نوپا زیرمجموعه شرکت ذکر شده است.” “ارزیابی ها در فضای ذکر شده منطقی تر از فضای فهرست نشده هستند و نگرانی های مربوط به نقدینگی نیز کمتر است.”