تندخوانی کتاب

تندخوانی کتاب

آموزش تندخوانی تنها در 20 دقیقه!؟ مگر می‌شود؟ چطور این روند امکان پذیر است. فقط کافی است کمی همراه من باشید تا ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. اگر بخواهم کل مسیر این نوشتار را تیتر وار توضیح دهم به صورت زیر است.?

 

 

  • در ابتدا باید بدانیم ما تندخوان هستیم یا کندخوان پس همین جا یک تست سرعت مطالعه قرار داده ایم که متوجه این امر خیلی سریع بشویم.
  • سپس باید بدانیم سرعت مطالعه ما در مقیاس جهانی چگونه است؟ چقدر از دنیا عقب تر یا شاید جلوتر هستیم؟
  • بعد از آن تنها با چند دقیقه آموزش تندخوانیة سرعت شما را در همین نوشتار 2 برابر خواهیم کرد
  • در انتها هم یک تست سرعت مطالعه دیگر از شما خواهیم گرفت تا اثبات کنیم دو برابر شدن این سرعت اتفاق افتاده است.

 

برای این نوشتار تلاش بسیاری شده است امیدوارم شما هم همین حالا دست به کار شوید و با جدیت تمام این آموزش تندخوانی را یاد بگیریدلطفا یک کاغذ و قلم در کنارتان قرار دهید. حاضرید برای یک آموزش عالی؟

 

آموزش تندخوانی در 20 دقیقه قدم اول: محاسبه سرعت اولیه

برنامه ریزی و زمان بندی

در این مرحله قصد داریم خیلی ساده و سریع سرعت مطالعه شما عزیزان را محاسبه کنیم. اما در ابتدا قصد دارم به چند سوال بسیار مهم پاسخ دهم سوالاتی که مطمئنا اگر با اینکه تندخوانی آشنا نباشید همین حالا در سر شماست:

  • تندخوانی یعنی سرسری بخونم و رد شم؟
  • خب خواندم و رد شدم مگه میفهمم؟
  • من دارم کتاب میخونم پر از نکته است روزنامه که نمیخونم!
  • تندخوانی یک ریشه علمی و حقیقی داره؟
  • خب بر فرض که من سریع خواندم اما خب درک مطلب چی؟ باید یاد بگیرم! (آیا تندخوانی درک مطلب را کاهش میدهد؟)

 

مهم ترین نکته برای ما همین ترس شما از نفهمیدن است زمانی که قصد دارید سریع تر بخوانید.
باید بدانید تمام تست های سرعت مطالعه ما در تمام کارگاه های حضوری و غیر حضوری همراه با تست درک مطلب است. این بدین معنی است که شما به محض انجام تست سرعت مطالعه باید بعد از آن تست درک مطلب را انجام دهید. نکته بسیار مهم اینجاست که بدانید هدف از تندخوانی و آموزش آن چیست؟

 

تندخوانی یعنی موثر خوانی، یعنی مطالعه به صورت موثر که همراه با افزایش سرعت مطالعه و همچنین درک مطلب باشد

 

این امر امکان پذیر است؟ بهترین کار این است که همین حالا اقدام کنیم

 

 

 

آموزش تندخوانی در 20 دقیقهنحوه انجام تست

برای محاسبه سرعت مطالعه شما، متنی در پایین برای شما قرار داده‌ایم. قسمتی از یک کتاب مفید و آسان و روان است. شما شروع به مطالعه این متن این تست می‌کنید و به روشی می خوانید که تا به حال مطالعه داشته اید قصد پیاده سازی هیچ تکنیکی را نداریم (خودمان را گول نمی زنیم!)

 

نکته بسیار مهم: قبل از اینکه شروع به مطالعه کنید باید زمان سنج کنار خود قرار دهید و زمان مطالعه خود را داشته باشیددر تمامی تست های سرعت مطالعه شما می بایست زمان را داشته باشید بهتر این است که از کرنومتر یا تلفن همراه خود استفاده کنید.

 

 

 

تست سرعت مطالعه اولیه:

شروع به مطالعه متن زیر کنید (از کتاب شش کلاه تفکر) و بدانید که بعد از مطالعه می بایست به تست درک مطلب آن هم پاسخ دهید (زمان فراموش نشود).

 

شروع تست: برگی از شش کلاه تفکر – ادوارد دبونو

در عصر حاضر، ادوارد دبونو متولد 1933 به عنوان یکی از پیشگامان (تفکر خلاق) و یکی از برجسته ترین مربی های آموزش (تفکر به عنوان یک مهارت) شناخته شده است. او بنیان گذار نظریه (تفکر جانبی) است که در حال حاضر در واژه نامه انگلیسی آکسفورد به صورت رسمی از آن نامبرده شده است.

 

او نویسنده کتاب های بسیار زیادی است که به بیست زبان ترجمه شده است. بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله آی‌بی‌ام (IBMرهنمودهای دکتر دبونو در شیوه تفکر را به کار برده اند. هدف از کاربرد شش کلاه، تسهیل روند تفکر استU به صورتی که متفکر بتواند به جای آنکه با یک دست چند هندوانه بردارد و آن واحد به تمام روش های ممکن فکر کند، در هر لحظه تنها با یک شیوه ی مشخص به تفکر بپردازد.

 

بهترین تشبیهی که می توان در این مورد به کار برد چاپ چند رنگ است. هر رنگ مجزا چاپ می شود اما در نهایت همه آنها در یک تصویر گرد هم می آیند. من ادعا نمی کنم که این شش کلاه تفکر تمام انواع و جنبه های مختلف تفکر را بر می گیرند اما کاربرد آنها، عمده ترین شیوه های تفکر را بررسی خواهند کرد. این را هم نمی خواهم بگویم که در هر لحظه از تفکر حتما باید یکی از کلاه ها را بکار برد. استفاده از این روش بسیار آسان است. نیازی نیست که خواننده تمام جزئیات و نکات مطرح شده این کتاب را به خاطر بسپارد. نکات اصلی و اساسی هر کلاه را می توان به سادگی به یاد سپرد و خود این نکات اصلی می توانند از نظر معنا و مفهوم وسعت یابند.

 

در این طرز فکر باید به همه چیز منفی گرایانه، محتاطانه و تدافعی نگاه کنید. ببینید چرا ایده ها و رویکردهای مختلف ممکن است موثر نباشد. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که نقاط ضعف مسئله را در برنامه تان به خوبی به شما نشان می دهد. به شما این امکان را می دهد که آنها را از بین برده، رویکردتان را تغییر دهید یا برنامه های تصادفی برای برخورد با مشکل آماده کنید. این کلاه به شما کمک می کند برنامه هایتان را سخت تر و ارتجاعی تر اتخاذ کنید.

 تندخوانی کتاب

کلاه سفید: سفید، رنگ خنثی و کنش پذیر است. کلاه سفید با ارقام و اطلاعات ملموس و واقعی سرکار دارد.
کلاه قرمز: قرمز احساسات و شور و هیجان و نیز خشم (مثل کسی که خون جلو چشمش را گرفته است) را بیان می کند. کلاه قرمز بیانگر دیدگاه احساسی و عاطفی است.
کلاه سیاه: سیاه، غمگین و منفی است. کلاه سیاه شامل جنبه های منفی و علل ناممکن بودن کارهاست.
کلاه زرد: زرد، مثبت و آفتابی است. کلاه زرد خوشبین است و جنبه های امیدوارانه و مثبت تفکر را در بر می گیرد
کلاه سبز : سبز، یعنی چمن، گیاه، فراوانی نعمت و زمین حاصلخیز. کلاه سبز نشانگر خلاقیت و نظرات نو است.
کلاه آبی: آبی، رنگ سرد مطبوعیست رنگ آسمان هم هست. آسمانی که بالای همه چیز قرار دارد کلاه آبی با احاطه، تنظیم و سازماندهی روند تفکر و سایر کلاه ها مرتبط است.

تکنیک های تندخوانی 

این تکنیک را می توانید در جلسات و یا در مشکلات شخصی خودتان مورد استفاده قرار دهید. در جلسات این مزیت را دارد که اختلاف نظرها و سلیقه ها را از بین می برد. یک رویکرد متفاوت می تواند این باشد که به مشکلات از دید متخصین مختلف (مثلاً پزشکان، معماران، مدیران و …) یا از دید مشتریان مختلف نگاه کنید.

 

مثال:
مدیران یک شرکت تولیدی دنبال این هستند که آیا باید یک دفتر جدید بر پا کنند یا خیر. اوضاع اقتصادی شرکت رو به راه است و فضای خالی درون شرکت رو به اتمام. آنها تصمیم می گیرند از تکنیک «6 کلاه فکری» برای تصمیم خود استفاده کنند.

وقتی با کلاه سفید به مسئله نگاه می کنند، اطلاعاتی را که در دست دارند تحلیل می کنند. شرایط پر شدن فضاهای شرکت را نشان می دهد که روبه کاهش سریع است بررسی ها نشان می دهند که تا زمان ساخته شدن دفتر جدید، مطمئناً با کمبود فضا روبه رو خواهند شد. طرح های کنونی دولت نیز نشان می دهد که اقتصاد حداقل در دوره ساخت، رشد ثابتی دارد. با کلاه قرمز بعضی از مدیران فکر می کنند که ساختمان پیشنهادی اصلاً زیبا نیست. بااینکه خیلی اقتصادیی است اما کارمندان ممکن است علاقه ای به کار کردن در آن محل را نداشته باشند.

 

وقتی مدیران با کلاه سیاه به قضیه نگاه می کنند نگران این هستند که طرح های هیئت مدیره اشتباه باشد. اقتصاد باید به رکود چرخشی وارد شده باشد که در آن مورد ساختمان شرکت ممکن است برای مدت طولانی خالی باشد. اگر ساختمان مورد نظر زیبا نباشد، آنوقت کمپانی ها تصمیم می گیرند که در یک ساختمان بهتر و زیباتر با همان میزان اجاره بها کار کنند.

 

 

اما با کلاه زرد، فکر می کنند که اگر اقتصاد رونق پیدا کند و طرح ها به همان صورت باقی بمانند، شرکت بیشترین سود را خواهد داشت. اگر خوش شانس باشند می توانند ساختمان را قبل از اینکه به رکود اقتصادی برسند، فروخته یا به رهن و اجاره بگذارند. با کلاه سبز این نکته را در نظر می گیرند که آیا باید طرح ساختمان را تغییر دهند تا کمی خوشآیندتر شود. مطمئنا می توانند طراحی داخلی آن را کمی تغییر دهند و با خرید وسایل و لوازم ارازن قیمت آنجا را بهتر از آنچه هست نشان دهند.


کلاه آبی توسط رئیس جلسه برای حرکت بین روش های فکری مختلف استفاده می شود. ممکن است سایر شرکت کننده های میتینگ (جلسه) را از تغییر سبک های مختلف یا نقد ایده های افراد دیگر بازدارد.

 

سخن آخر: اینکه از هم اکنون تلاش گردد تا از دوران کودکی، شیوه های درست اندیشیدن و تفکر خلاق و مهارت های مورد نیاز آن را در خانواده، مهد کودک، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه و همین‌طور در «رسانه‌ها» تدریس و مطرح شوند، باشد که روزی فرا رسد که در هر محله ای مراکز و آموزشگاههای «اندیشه» تأسیس شوند تا فرهنگ مراقبت و بهداشت اندیشه ارتقاء یابد.

 

پایان تست سرعت مطالعه اولیه

 

خب حالا زمانی که صرف کردید برای مطالعه این تست را بنویسید. به طور مثال: 6 دقیقه و 43 ثانیه
حال برای آموزش تندخوانی نیاز داریم تست درک مطلب زیر را هم پاسخ دهید. (برای پاسخ به سوالات زمان نیاز نیست)

 

تست درک مطلب

1. بهترین تشبیهی که در متن برای شش کلاه آورده شده بود چه بود؟

2. نام شرکتی که رهمنود های دکتر دبونو را در شیوه های تفکر استفاده می کند چه بود؟

3. کدامیک از کلاه های زیر جز کلاه های تفکر نیست؟ الف) کلاه سفید ب) کلاه بنفش ج) کلاه آبی د) کلاه زرد

4. کدام کلاه تنظیم کننده و سازمان دهنده کلاه های دیگر است؟

5.دکتر دبونو متولد چه سالی است؟

6. کدام کلاه نشانگر خلاقیت و نظرات نو است؟

7. کدام کلاه نشانگر افکار مثبت و خوشبینی است؟

8. اعداد ارقام به کدامیک از کلاه های زیر مربوط است؟

الف) کلاه سفید ب) کلاه سیاه ج) کلاه سبز  د) کلاه قرمز

9. ما وقتی خشمگین می شویم کدام کلاه را بر سر گذاشته ایم؟

10. وقتی مدیران با کلاه سیاه به قضیه نگاه می کنند نگران چه چیزی هستند؟

الف) طراحی داخلی ساختمان نیاز به تغییر دارد ب) ساختمان پیشنهادی اصلا زیبا نباشد ج) شاید طرح های هیئت مدیره اشتباه باشد د) هیچکدام

تعداد کلمات متن: 1025

خب حالا زمان رسیدن به نتیحه این تست است. ما قصد داریم به دو عدد زیر برسیم

سرعت مطالعه شما            درک مطلب شما            

اولین قدم چگونگی محاسبه