نماد استقلال هند: انگلستان سکه ماهاتما گاندی را ضرب می کند ، اما همه مقام های اطلاعاتی از انتخاب خوشحال نیستند

(این داستان در اصل در ظاهر شد در 03 اوت 2020)

لندن: ضرابخانه سلطنتی در حال کار بر روی پیشنهادی برای سکه جدید بزرگداشت ماهاتما گاندی به عنوان اولین اقلیت قومی است که در میان انتقادات برخی از سازمانهای اطلاعاتی برجسته ، که بر این باورند که یک شخصیت ذاتی با سیاست و جامعه انگلستان مرتبط است ، از ارز انگلیس برخوردار است یک انتخاب مناسب تر

سخنگوی The Royal Mint به TOI گفت ، “ما در حال کار با رئیس (Rishi Sunak) و کمیته مشورتی Royal Mint (RMAC) هستیم تا یک پیشنهاد را تهیه کنیم … خیلی زود است که جزئیات دقیق بیشتری از سکه را فاش کنیم هنوز در مراحل اولیه بحث هستند. ”

RMAC یک کمیته مستقل از متخصصان است که در نقش وی به عنوان استاد ضرابخانه ، مضامین و طرح های سکه را به رئیس دانشگاه توصیه می کند.

خزانه داری معظم له تأیید کرد که ماهاتما گاندی چهره سکه خواهد بود. یک منبع خزانه داری گفت: “رئیس وزیر مشتاقانه است که سکه ما یادآور کار بسیاری از نسل های قبلی است که به این ملت خدمت کرده اند و کشورهایی که جامعه مشترک المنافع را تشکیل می دهند.”

وزیر دارایی سوناک ، که داماد بنیانگذار Infosys ، NR Narayana Murthy است ، روز شنبه به The Royal Mint نامه نوشت و از آن خواست تا تجلیل از دستاوردهای کسی را از جامعه BAME (قومیت های سیاه ، آسیایی و اقلیت ها) در سکه انگلیس. وی خاطرنشان کرد که “برای نسلهای مختلف ، گروههای اقلیت قومی برای این کشور جنگیده و کشته شده اند”.

سوناک به طور خاص از گاندی نام نبرد.

این نامه در پاسخ به ارتباطی از طرف زهرا زیدی بود که کمپین “ما انگلیس را ساختیم” و “حمایت فعال” وی از سکه های جدید و اسکناس های بانکی برای نشان دادن “خدمت به ملت” توسط افراد BAME در درگیری های نظامی است. و در جبهه خانه.

زیدی ، از نوادگان سید بشیر حسین زیدی ، عضو اولین لوک صبای هند ، روز یکشنبه از سکه گاندی فاصله گرفت و گفت که او در لیست پیشنهادی اسامی نیست که وی برای سوناک فرستاده است. خداداد خان ، اولین سرباز هندی انگلیس که صلیب ویکتوریا اعطا کرد ، و نور عنایت خان جاسوسی مسلمان انگلیس و هند در جنگ جهانی دوم بود. وی گفت: “ما هرگز گاندی را تحت فشار قرار ندادیم.”

کمیسیون عالی هند در انگلیس از این تصمیم استقبال کرد. یک مقام رسمی گفت: “گاندی نمادی از برابری و انسانیت برای کل جهان بوده است. پیام او مبنی بر عدم خشونت امروز بیش از هر زمان دیگری مطرح است.”

سوداکار گود ، سخنگوی کنگره خارج از کشور هند در انگلیس ، گفت: “گاندی برای عدالت و آزادی مبارزه کرد و بنابراین برای این ایده آل است.” کمال دالیوال ، رئیس IOC (انگلستان) ، گفت: “این یک لحظه افتخارآمیز برای ماست.”

اما دکتر زریر ماسانی ، مورخ ساکن لندن ، نویسنده شرح حال ایندیرا گاندی ، دیدگاه متضادی داشت. “فکر کردم تقاضا این است که یک فرد رنگین پوست برجسته انگلیسی به پول ما باشد نه یک قهرمان ملی گرای هندی. کسی که بیش از هر فرد دیگری صلاحیت دارد کورنلیا سورابجی است. انتخاب گاندی در عوض یک پلیس است.”

لرد Meghnad Desai ، رئیس هیئت مدیره مجسمه یادبود گاندی ، اظهار داشت که احساس می کند دادابهای ناوروجی گزینه “انتخاب بهتری” خواهد بود زیرا “بیشتر با زندگی سیاسی انگلیس در ارتباط است و اولین هندی است که وارد پارلمان انگلیس می شود”.

پریت گیل ، نماینده حزب کارگر ، گفت: “ما در حال حاضر مجسمه ای از گاندی داریم. بسیاری از زنان مانند سوفیا دولیپ سینگ ، رئیس جمهور سابقه دار ، به رسمیت شناخته نمی شوند. این کارزار ریشی سوناک نیست ، بلکه باید یک کمپین اجتماعی باشد.”