یک متخصص هندی مبنی بر مطالعه مهم رادیوتراپی سرطان پستان در انگلستان است

لندن: یک درمان سرطان پستان که فقط به یک بار پرتودرمانی نیاز دارد و نه به درمان معمول یک هفته ای ، بعد از اینکه در یک مطالعه طولانی مدت به رهبری یک متخصص سرطان هندی مبنی بر اثربخشی آن ، موثر واقع شد ، نوید جهانی را می دهد.

پروفسور Jayant Vaidya ، استاد جراحی و انکولوژی در دانشگاه جراحی و علوم مداخله کالج دانشگاه لندن (UCL) و نویسنده اصلی مطالعه منتشر شده در “مجله پزشکی انگلیس” روز پنجشنبه ، گفت: “رادیوتراپی هدفمند هدف از عمل” (TARGIT-IORT) یک دوره بهبود سریعتر از سرطان پستان و یافته های تیم او باید زمینه را برای گسترش بیشتر آن فراهم کند.

تحت تکنیک توسعه یافته توسط پزشکان UCL ، رادیوتراپی از داخل بدن از طریق یک دستگاه کوچک به شکل گلوله در داخل پستان و بلافاصله پس از برداشتن تومور (لومپکتومی) در حالی که بیمار هنوز تحت بیهوشی است ، انجام می شود.

وایدیا گفت: “با TARGIT-IORT ، زنان می توانند همزمان عمل جراحی و پرتودرمانی خود را برای سرطان پستان انجام دهند.”

“این مدت زمان صرف شده در بیمارستان را کاهش می دهد و زنان را قادر می سازد تا سریعتر بهبود یابند ، به این معنی که آنها می توانند با سرعت بیشتری به زندگی خود بازگردند. با انتشار این نتایج طولانی مدت بسیار مثبت ، اکنون مشخص شده است که این روش درمانی باید انجام شود وی گفت: “این برنامه باید در دسترس ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باشد و هنگام برنامه ریزی جراحی برای سرطان پستان با بیماران در میان گذاشته شود.”

تکنیک TARGIT-IORT توسط Vaidya همراه با همکاران دانشگاهی بالینی دانشگاه UCL ، پروفسور جفری اس توبیاس و پروفسور مایکل باوم ، در سال 1998 با همکاری تولید کنندگان توسعه داده شد.

متخصصان تأكید می كنند كه درمان با یك دوز حدود 20 تا 30 دقیقه طول می كشد و جایگزین نیاز به ویزیت های اضافی در بیمارستان می شود و هم از ایمنی و هم از سلامتی بیمار سود می برد.

پروفسور ، نویسنده همکار گفت: “این نتایج بالاترین سطح شواهد است که نه تنها کارآیی TARGIT-IORT را اثبات می کند بلکه تأیید می کند که از مرگ و میر ناشی از سایر دلایل جلوگیری می کند. خوشحالم که به سود هزاران بیمار سرطانی پستان در سراسر جهان خواهد بود.” Michael Baum از جراحی و علوم مداخله ای UCL.

رادیوتراپی پرتوی خارجی متعارف (EBRT) از خارج بدن از طریق دستگاه رادیوتراپی (شتاب دهنده خطی) تحویل می شود و شامل یک جلسه درمان روزانه (معروف به بخش) به کل پستان ، در طی یک دوره بین سه تا شش هفته است. هر یک از این درمان ها طی چند دقیقه انجام می شود ، اما به 15 تا 30 مراجعه به بیمارستان نیاز دارد که می تواند فاصله قابل توجهی از محل زندگی بیمار داشته باشد.

برای تعیین اثربخشی طولانی مدت TARGIT-IORT ، 2298 زن 45 ساله یا بالاتر با سرطان مجرای تهاجمی (سرطان پستان) و تومور تا اندازه 3.5 سانتی متر ، به طور تصادفی برای دریافت TARGIT-IORT یا EBRT سنتی تعیین شدند.

این کارآزمایی بالینی بزرگ ، که توسط UCL طراحی و اجرا شده است ، شامل 32 بیمارستان و مرکز پزشکی در 10 کشور انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، نروژ ، لهستان ، سوئیس ، ایالات متحده ، کانادا و استرالیا است. این محاکمه در مارس 2000 آغاز شد ، و محققان نتایج طولانی مدت آن را در این هفته منتشر کردند.

“با TARGIT-IORT ، بخش بزرگی از بیماران مبتلا به سرطان پستان هرگز نیازی به مراجعه روزانه مكرر به مركز رادیوتراپی نخواهند داشت. آنها از عوارض جانبی رادیوتراپی كامل پستان جلوگیری می كنند. مهمتر از همه ، TARGIT-IORT بار بخش های پرتودرمانی بیش از حد را کاهش می دهد ، پروفسور جفری اس توبیاس ، استاد سرطان شناسی بالینی ، UCL و UCLH گفت [University College London Hospitals].

آخرین یافته ها نشان می دهد که با درمان TARGIT-IORT ، از هر 10 بیمار هشت نفر دیگر به هیچ درمان رادیوتراپی بعد از عمل نیازی ندارند. همچنین هیچ ضرری برای زنده ماندن و افزایش احتمال بازگشت سرطان وجود نداشت.

علاوه بر این ، با TARGIT-IORT ، تعداد قابل توجهی از زنان به علت دیگری غیر از سرطان پستان درگذشت. مطالعات قبلی نشان داده است که TARGIT-IORT در مقایسه با رادیوتراپی کل پستان ، عوارض جانبی مرتبط با اشعه کمتری دارد ، با درد کمتر ، نتیجه آرایشی بهتر و کیفیت زندگی بهتر.

طی 20 سال گذشته این روش در بیش از 260 مرکز بهداشتی درمانی در 38 کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است و به درمان بیش از 45000 بیمار کمک می کند.

بودجه این آزمایش توسط برنامه ارزیابی فناوری سلامت موسسه ملی تحقیقات بهداشت انگلستان (NIHR) ، مرکز تحقیقات جامع زیست پزشکی UCL و تحقیقات سرطان انگلیس تأمین شد.