Amrish Rau مدیر عامل Pine Labs: در وضعیت فعلی بازار هیچ پنجره ای برای IPO وجود ندارد

Pine Labs عمده پرداخت های دیجیتال به لیست رو به رشد شرکت های فناوری عصر جدید می پیوندد که برنامه های عرضه اولیه عمومی (IPO) خود را به تعویق می اندازند. مدیر عامل آن، امریش راو، در مصاحبه ای اختصاصی به ET گفت که با توجه به رکود در بازارهای جهانی، به فهرست برنامه ریزی شده ادامه نخواهد داد و منتظر شرایط بهتری است.

راو گفت: “اما هیچ پنجره ای برای IPO وجود ندارد (در حال حاضر) و هیچ تردیدی برای گفتن آن در این مرحله وجود ندارد.”

تا جایی که به ما مربوط می شود، آزمایشگاه های Pine از نظر مالی در موقعیت مناسبی قرار دارند و تاکنون بیش از 1.1 میلیارد دلار جمع آوری کرده اند. و ما در حال حاضر عجله ای نداریم که برای IPO برویم.

راو گفت که شرکت سال مالی 23 را با درآمد خالص 1600 کرور روپیه و EBITDA مثبت (سود قبل از بهره، مالیات، استهلاک و استهلاک) به پایان رساند.

این اولین باری است که یونیکورن پرداخت های سکویا کپیتال و مسترکارت در مورد طرح های عرضه اولیه سهام خود اظهار نظر می کند. این شرکت در ژانویه 2022 برای عرضه اولیه سهام محرمانه به ارزش 500 میلیون دلار در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ثبت نام کرده بود و با بدتر شدن کلان جهانی، برنامه های عرضه خود را به تعویق انداخته است.

“سرمایه گذاران ما واضح هستند که شرکتی مانند Pine Labs نباید در یک طوفان بیرون بیاید. ما باید زمانی بیرون برویم که باد منصفانه و فروش منصفانه وجود دارد و همه می‌خواهند هوا قبل از اینکه برای عرضه اولیه اولیه عرضه کنیم روشن شود.»

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید


Pine Labs آخرین بار پس از جمع‌آوری 50 میلیون دلاری از سهام خصوصی Vitruvian Partners در می 2022، 5 میلیارد دلار ارزش گذاری شد.

سهامداری Pine LabsETtech

فین‌تک‌های هندی مانند Paytm و PayU اخیراً تحت نظارت شدید نظارتی قرار گرفته‌اند. PhonePe اخیراً نهاد شرکتی خود را به هند منتقل کرده است. برای آزمایشگاه های کاج مستقر در سنگاپور، این تصمیم هنوز گرفته نشده است، اما بستگی به این دارد که آنها بخش قابل توجهی از درآمد خود را از کجا دریافت کنند.

«تصمیم (تغییر اقامتگاه) نباید بر اساس ارزش گذاری یا مالیات باشد. این باید بر اساس این باشد که آیا فناوری ساخته شده برای بازارهای جهانی است یا داخلی. و این همان کشفی است که در حال حاضر با Pine Labs در حال انجام است. بر اساس این نتایج، ما در مورد بهترین اقامتگاه برای شرکت تصمیم خواهیم گرفت.

راو همچنین اضافه کرد که تصمیم او برای فهرست شدن در بورس های داخلی یا جهانی به شدت “به محل استخرهای درآمد اکثریت آن بستگی دارد.”

در حال حاضر، تقریباً 15 درصد از درآمد این شرکت از بازارهای جهانی است که همچنان به عنوان استخرهای سود بزرگ هستند.

گسترش بین المللی و پیشبرد رشد

از آنجایی که اکثر فین‌تک‌ها در محیط کلان کنونی کم‌کم می‌شوند، Pine Labs در حال رشد است و پنج مورد از شش خرید خود را بین سال‌های 2021 تا 2022 انجام داده است.

آزمایشگاه های کاج در کسب ولگردی و قانونی شکنیETtech

اکنون در حال برنامه‌ریزی است تا خدمات صدور کارت هدیه، یک آیتم درآمدی مهم برای شرکت، پشته اقساط پرداخت‌ها و خدمات پیرامون پرداخت‌های کد QR را بلافاصله به مناطق جغرافیایی ایالات متحده و اروپا ببرد.

راو گفت: «امسال، ما یک پایگاه فروش در ایالات متحده و در اروپا خواهیم داشت که در آن افرادی را خواهیم داشت که در واقع فناوری ما را در آن بازارها پیش می برند.

این شرکت در حال حاضر در پنج کشور جنوب شرقی آسیا حضور دارد و اخیراً در امارات راه اندازی شده است.

علاوه بر این، این شرکت ممکن است به بررسی خریدها برای رشد یا ورود به مناطق جغرافیایی جدیدتر ادامه دهد.

“ما چیزی فوراً آماده نیستیم. ما به دنبال افزایش سبد محصولات خود هستیم و ممکن است به وفاداری تاجر، مدیریت ارتباط با مشتری به عنوان یکی از زمینه ها نگاه کنیم. ما ممکن است برای ورود به بازارهای جدید به خریدهای جهانی نیز نگاه کنیم.

بر خلاف بسیاری از همتایانش که به دنبال مجوز وام دادن برای نفوذ به اعتبار هستند، راو گفت که Pine Labs در حال حاضر چنین برنامه‌ای ندارد.

راو در مورد اینکه آیا Pine Labs مجوز NBFC تهیه خواهد کرد، گفت: “این یک فعالیت زمانی بود که من وارد شدم. اما از زمانی که وارد شدم، هیچ تلاشی برای کار در جهت ساخت NBFC صورت نگرفته است. ممکن است به آنجا برسیم، اما نه فورا.»

درآمد و سودآوری

با ولگردی و ولگردی خرید خود، این شرکت همچنین شاهد تاخیر در مثبت شدن PAT بوده است. با این حال، راو گفت که این شرکت به دنبال مثبت کردن PAT تا پایان دوره مالی جاری (سال مالی 24) است.

«اگر آن خریدها نبودند، تا به حال PAT مثبت شده بودیم. ما در سودآوری EBITDA 20 درصد هستیم و می‌خواهیم آن را در آینده حفظ کنیم.»

وی افزود که در سال مالی 23، درآمدهای شرکت بیش از 50 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است که خریدها 7 تا 8 درصد از این رشد را شامل می شوند.

روی درآمدهاETtech

استراتژی Pine Labs برای تنوع بخشیدن به خطوط درآمدی خود با کمتر از 50 درصد درآمدهای آن در حال حاضر از تجارت PoS کار می کند. صدور کارت هدیه، خدمات پرداخت اقساطی و تجارت درگاه پرداخت از دیگر خطوط درآمد قوی است.

با این حال، درست مانند سایر فین‌تک‌ها، Pine Labs ممکن است نتواند رشد درآمد را در سال مالی 24 با در نظر گرفتن ماکروها حفظ کند.

برای ما سال مالی 24 دشوار خواهد بود، زیرا نرخ های رشد به هیچ وجه به نرخ رشدی که در سال مالی 23 دیده ایم نزدیک نخواهد بود. ما درآمدهای حاشیه کم را قربانی می کنیم تا به دنبال درآمدهای حاشیه بالا برویم، بنابراین در حالی که رشد درآمد ممکن است کاهش یابد، رشد EBITDA می تواند بالاتر به نظر برسد.”

وی افزود: رشد خالص درآمدها در سال مالی 24 نسبت به سال مالی قبلی حداقل 10 درصد کاهش خواهد یافت.