D-Street: سرمایه گذاران سهام IT را تخلیه می کنند تا به رشد 9 روزه در D-Street پایان دهند.

بمبئی: پس از فروش سهام IT به رهبری Infosys که احساسات سرمایه‌گذاران را تضعیف کرد، شاخص‌های سهام هند روز دوشنبه افت کرد و روند پیروزی 9 روزه خود را قطع کرد. با این حال، بازار سهام موفق شد تا پایین‌ترین سطح معاملات را ببندد، زیرا سایر بازارهای جهانی عمدتاً بالاتر بودند.

Sensex به 59910.75 رسید که 520.25 واحد یا 0.86 درصد نسبت به بسته شدن روز پنجشنبه کاهش داشت. Nifty 121.15 واحد یا 0.68 درصد کاهش یافت و به 17706.85 رسید. هر دو شاخص در اوایل روز به میزان 1.4 درصد کاهش یافته بودند.

در میان شاخص های آسیایی، سهام هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین بیش از 1 درصد رشد کرد در حالی که شاخص های ژاپنی در محدوده مثبت قرار گرفتند. شاخص پاناروپایی Stoxx 600 ثابت ماند و از رشدهای اولیه چشم پوشی کرد. شاخص های وال استریت – نزدک کامپوزیت، اس اند پی 500 و میانگین صنعتی داوجونز – در زمان انتشار معاملات ثابت بودند.


سهام Infosys 10% کاهش یافت و قبل از افزایش افت، به مدار پایینی رسید. این احساسات منفی بر سایر سهام فناوری هند نیز تأثیر گذاشت و شاخص Nifty IT به پایین‌ترین حد خود در نزدیک به دو سال اخیر سقوط کرد. LTIMindtree (-6.8٪) و Tech Mahindra (-5.3٪) در بین پنج بازنده برتر جهان NSE 500 در روز دوشنبه بودند.

اندرو هالند، مدیر عامل شرکت Avendus Capital Alternate Strategies، گفت: “در این مسیر، نه تنها برای هند، بلکه در سطح جهانی قبل از اینکه اوضاع دوباره بهتر شود، مشکلات بیشتری وجود خواهد داشت.”

سهام IT

سهام فروخته شده FPI به ارزش 533.2 کرور
هالند گفت: “بخش فناوری اطلاعات در چند سال گذشته عملکرد خوبی داشته است، اما شاهد اثرات کاهش رشد اقتصادی در ایالات متحده است. این امر منجر به کاهش رتبه بیشتر در بخش فناوری اطلاعات در کوتاه مدت خواهد شد.”

سهام‌های مالی، انرژی و مصرف‌کننده نیز بخشی از سقوط را کاهش دادند. بانک Nifty – که بالاترین وزن بخشی را در شاخص های معیار دارد – با 130 واحد افزایش یا 0.31 درصد نسبت به بسته شدن قبلی، در 42262.55 بسته شد.

Sensex و Nifty هفته گذشته به بالاترین سطح دو ماهه خود رسیدند. بازارهای هند روز جمعه برای آمبدکار جایانتی بسته شد.

بازارهای گسترده تر روز دوشنبه در سبز بسته شدند. شاخص NSE Midcap 150 0.4% و شاخص NSE Smallcap 250 0.2% رشد کردند.

شاخص نوسانات هند – معیاری از انتظارات بازار برای نوسانات در کوتاه مدت – با 3 درصد افزایش به 12.26 درصد رسید.

روز دوشنبه، سرمایه‌گذاران خارجی (FPI) فروشندگان خالص بخش نقدی بودند و به ولگردی خرید خود در 10 روز گذشته پایان دادند. طبق داده‌های موقت بورس اوراق بهادار، صندوق‌های خارج از کشور سهام خود را در بخش نقدی به ارزش 533.20 کرور روپیه فروختند در حالی که موسسات داخلی فروشندگان خالص آن به میزان 269.65 کرور بودند.

کارگزاران انتظار دارند که Sensex و Nifty در آینده قابل پیش‌بینی به حرکت در یک گروه فشرده ادامه دهند.

پراتیک گوپتا، مدیر عامل و رئیس شرکت سهامی نهادی، کوتاک سکیوریتیز، گفت: سهام هندی شاهد تصحیح زمانی با کمی اصلاح قیمت نیز هستند. بزرگی کاهش رشد در ایالات متحده و تأثیر فصل باران های موسمی هند، بر تولید کشاورزی و در نتیجه تورم، به بازارهای ما جهت می دهد.

گوپتا گفت که سهام هند در مقایسه با سایر بازارهای نوظهور (EMs)، با ارزش گذاری های تاریخی خود یا حتی بازده اوراق، ارزان هستند. گوپتا گفت: «ارزش‌گذاری‌های حق بیمه همراه با خطر کاهش بیشتر درآمد در کوتاه‌مدت، زمینه افزایش بازار را در کوتاه‌مدت کاهش می‌دهد.

طبق داده‌های بلومبرگ، Sensex و Nifty حدود 21 تا 22 برابر قیمت به درآمد (PE) خود معامله می‌کنند که بالاتر از میانگین تاریخی آنها 16 تا 17 برابر است.