ETF های طلا در ماه فوریه 165 کرور روپیه وارد کردند

پس از مشاهده خروج وجوه در سه ماه گذشته، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طلا (ETF) جریان خالص 165 کرور روپیه را در ماه فوریه جذب کردند که عمدتاً به دلیل اصلاح جزئی در قیمت فلز زرد محلی بود. این در مقایسه با خروج خالص 199 کرور روپیه ثبت شده در ژانویه، 273 کرور روپیه در دسامبر و 195 کرور روپیه در نوامبر بود.

داده‌های انجمن صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در هند (Amfi) نشان می‌دهد که پیش از آن، ETFهای طلا در ماه اکتبر 147 کرور روپیه جذب کرده بودند.

کاویتا کریشنان، تحلیلگر ارشد، “علیرغم مشاهده جریان خروجی در اکثر بازارها، ETFهای طلا در هند در ماه فوریه شاهد جریان های ورودی بودند. این تا حد زیادی با یک اصلاح کوچک در قیمت های محلی طلا حمایت شد. تقاضا برای ETF تا حد زیادی زمانی ایجاد می شود که یک اصلاح در قیمت ها وجود داشته باشد.” – مدیر تحقیقات مورنینگ استار هند گفت.


او افزود که تقاضا برای طلای فیزیکی در هند عمدتاً به دلیل فصل جشن و عروسی است.

همچنین، این بخش در دوره مورد بررسی شاهد افزایش حدود 20000 برگ به 46.94 میلیون بود.

Nirav Karkera، رئیس تحقیقات Fisdom، گفت که طلا، به عنوان یک طبقه دارایی، شناخته شده است که به طور موثر بازده را با تورم هماهنگ می کند. همین امر امروز آن را یک طبقه دارایی مهم به ویژه برای سرمایه گذاران خرده فروشی بلندمدت می داند.

وی افزود: «در حالی که سهام گسترده تر به نظر می رسد متزلزل و جذاب با درآمد ثابت پیچیده است، بسیاری از سرمایه گذاران و تخصیص دهندگان دارایی از منظر تخصیص استراتژیک شروع به بازبینی طلا کرده اند.» علیرغم جریان ورودی، دارایی های خالص تحت مدیریت (AUM) آن به روپیه کاهش یافت. 21,400 کرور در پایان فوریه از 21,836 کرور در پایان ژانویه.

به طور کلی در سال 2022، به دلیل افزایش قیمت فلز زرد و افزایش ساختار نرخ بهره همراه با فشارهای تورمی، ورودی صندوق های ETF طلا 459 کرور روپیه بود که 90 درصد کمتر از 4814 کرور روپیه ثبت شده در سال 2021 بود.

کریشنان مورنینگ استار هند گفت، علیرغم اینکه بازار قابل توجهی است، وقتی صحبت از طلای فیزیکی به میان می آید، ETFهای طلا هنوز درصد کمی از کل بازار هند را تشکیل می دهند.

ETFهای طلا که هدف آنها ردیابی قیمت فیزیکی داخلی طلا است، ابزارهای سرمایه گذاری غیرفعال هستند که بر اساس قیمت طلا و سرمایه گذاری در شمش طلا هستند.

به طور خلاصه، ETF های طلا واحدهایی هستند که طلای فیزیکی را نشان می دهند که ممکن است به صورت کاغذی یا غیر مادی باشند. یک واحد ETF طلا برابر با 1 گرم طلا و پشتوانه آن طلای فیزیکی با خلوص بسیار بالا است. آنها انعطاف پذیری سرمایه گذاری سهام و سادگی سرمایه گذاری طلا را ترکیب می کنند.