fintech rbi: شرکت‌های فین‌تک تلاش می‌کنند تا برای خود تنظیمی گرد هم آیند

fintech rbi: شرکت‌های فین‌تک تلاش می‌کنند تا برای خود تنظیمی گرد هم آیند

بازیگران پرداخت های دیجیتال که عمیقاً تحت تأثیر چشم انداز نظارتی در حال تغییر کشور قرار گرفته اند، در حال مذاکره برای راه اندازی یک سازمان خودتنظیمی (SRO) هستند تا قوانین و استانداردهای عملیاتی مشترکی برای کسب و کار خود ایجاد کنند.

ایده ایجاد SRO توسط رئیس بانک ذخیره در کنفرانسی که توسط وزارت سیستم های پرداخت و تسویه در ماه مارس برگزار شد مطرح شد. اما بیش از یک ماه از آن زمان می گذرد، این شرکت ها نتوانسته اند فراتر از بحث های اولیه، با هم متحد شوند و زمینه را فراهم کنند.

دو نفر که از این موضوع مطلع بودند به ET گفتند که شورای پرداخت هند (PCI)، یک نهاد صنعتی متشکل از بازیگران پرداخت، می‌خواهد نقش یک SRO را بر عهده بگیرد. اما بانک مرکزی با این درخواست مخالفت کرد، زیرا PCI دارای چندین نهاد غیرقانونی به عنوان اعضای آن است. این شورا یکی از شرکت های تابعه انجمن اینترنت و موبایل هند (IAMAI) است که شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک، گوگل و آمازون را در میان اعضای خود به حساب می آورد.

پرسش‌های ایمیل شده به IAMAI تا روز پنجشنبه پاسخی در پی نداشت.

بنیانگذار یک پلتفرم که در کنفرانس 18 مارس در کوچی که فرماندار Shaktikanta Das این ایده را پیشنهاد کرد، گفت: “RBI می‌خواهد همه شرکت‌های پرداخت تنظیم‌شده گرد هم آیند و یک SRO واحد تشکیل دهند.” این مدیر صنعت به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، زیرا موضوعات هنوز در سطح بحث هستند.

گرد هم آمدن برای تشکیل یک نهاد خودتنظیمی، با توجه به بازیگران متنوع آن، مانند برنامه‌های UPI، شرکت‌های کیف پول موبایل، ارائه‌دهندگان خدمات خودپرداز، شرکت‌های ترخیص کالا، خبرنگاران تجاری و سایرین، برای صنعت پرداخت، یک کار چالش برانگیز است.

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید

fintech rbi: شرکت‌های فین‌تک تلاش می‌کنند تا برای خود تنظیمی گرد هم آیند


گفتگوهای بسیار محدودی بین هر یک از بخش‌های صنعت پرداخت وجود دارد. یکی دیگر از بنیانگذاران یک شرکت پرداخت بزرگ گفت که جمع کردن همه آنها زیر یک چتر زمان بر است و چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین حتی اگر آنها نتوانند بخشی از یک SRO شوند، اعضای ارشد کمیته اجرایی در بدنه می توانند ابتکار عمل را برای گرد هم آوردن صنعت به عهده بگیرند.

افراد آگاه گفتند که سایر نهادهای صنعتی مانند کنفدراسیون صنعت ATM و فدراسیون خبرنگاران تجاری هند نیز به دنبال ارسال درخواست خود برای SRO هستند.

بررسی دقیق تر

بخش‌های بزرگی از صنعت پرداخت به شکلی غیرقانونی رشد کردند. در حالی که RBI مجوزهای ابزار پرداخت پیش‌پرداخت را برای پرداخت‌های مصرف‌کننده می‌داد، تجمیع‌کننده‌های پرداخت و درگاه‌ها تا اخیراً چنین مکانیزم صدور مجوز را نداشتند.

اکنون، زمانی که RBI از نزدیک به جمع‌آورنده‌های پرداخت برای فرآیند صدور مجوز نگاه می‌کند، متوجه شده است که چندین بازیکن قوانین KYC را برای دستیابی به رشد سریع زیر پا گذاشته‌اند.

بانک مرکزی از شرکت‌هایی مانند Paytm و PayU هند خواسته است تا برای مجوزهای تجمیع‌کننده پرداخت خود دوباره درخواست دهند و ورود بازرگانان جدید توسط همه بازیگران اصلی مانند Paytm، PayU، Razorpay و Cashfree را متوقف کرده است. تنظیم کننده احساس می کند مکانیسم SRO بهترین راه پیش روی این صنعت بزرگ برای رشد مسئولانه است. داده های RBI نشان می دهد که در ژانویه 2023، صنعت بیش از 10 میلیارد تراکنش پرداخت دیجیتال را پردازش کرده است که مبلغ کل 51 لک کرور را تسویه می کند.

RBI به صراحت اعلام کرده است که هیئت مدیره SRO باید مستقل باشد و باید به صورت حرفه ای اداره شود و هیچ شرکت کننده ای در صنعت پست های بالای بدنه را نداشته باشد. یکی دیگر از بنیانگذاران شرکت پرداخت که او نیز در کنفرانس حضور داشت، گفت: در کنفرانس کوچی، از انجمن بانک های هند برای هدایت صنعت پرداخت در یک ساختار ایده آل SRO استفاده شد.

SRO، طبق بحث‌های اولیه، از یک «پایگاه‌داده منفی» متمرکز از بازرگانان مراقبت می‌کند که امکان اشتراک‌گذاری داده‌ها را بین تجمیع‌کنندگان پرداخت فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که نهادهای معیوب یا غیرقانونی توسط دروازه‌های رقیب وارد نمی‌شوند.

در حالی که مکالمه سال‌ها ادامه دارد، هنوز باید دید که آیا چنین پلتفرمی می‌تواند پیاده‌سازی شود، زیرا اکثر بازیکنان در فضای جمع‌آوری رقبا هستند و ممکن است برای به اشتراک گذاشتن داده‌های خود با دیگران راحت نباشند.

اولین بنیانگذار استارت آپی که در این داستان به آن اشاره شده است، گفت: «RBI در Cochin به صراحت اعلام کرد که اگر نمی خواهیم آنها این بخش را خرد مدیریت کنند، باید صنعت را گرد هم بیاوریم و یک چارچوب SRO ایجاد کنیم. “من فکر می کنم به عنوان یک صنعت بالغ، ما باید بتوانیم دور هم جمع شویم و رویه های استاندارد ایجاد کنیم.”

تمرکز بر بخش گسترده تر

برای قرار دادن همه چیز در چارچوب، تنظیم کننده در مورد SRO فقط برای صنعت پرداخت صحبت نمی کند. حتی از بازیگران وام دهنده دیجیتال می خواهد که یک ساختار SRO ایجاد کنند.

انجمن فین‌تک برای توانمندسازی مصرف‌کننده (FACE) برای تبدیل شدن به SRO برای صنعت وام‌دهی دیجیتال در ژانویه 2022 درخواست داده بود.

“هیچ چیز زیادی فراتر از این نقطه حرکت نکرده است. موسس یک استارت‌آپ وام‌دهی فین‌تک که یکی از اعضای FACE است، گفت: ارائه‌هایی به RBI انجام شد و ساختاری ایجاد شد، اما چیزی فراتر از آن نبود.

در صنعت فین‌تک، بخش وام‌دهی با توجه به مسائل مربوط به کلاهبرداری اپلیکیشن‌های وام چینی و نهادهای غیرقانونی که به عنوان وام دهنده در دنیای آنلاین فعالیت می‌کنند، تحت نظارت دقیق‌تری از سوی تنظیم‌کننده قرار داشت. RBI بسیار مشتاق بود که یک SRO با اعضای مسئول تشکیل شود تا فعالیت های غیرقانونی در صنعت وام دهی کاملاً کنترل شده را بررسی کند.