firstcry: FirstCry پیشنهاد ثانویه به صندوق های مستقل با ارزش 3 میلیارد دلار را در نظر دارد

سه نفر آگاه به ET گفتند که FirstCry خرده‌فروش Omnichannel در حال مذاکره با مجموعه‌ای از صندوق‌های مستقل است تا برخی از سهامداران خود را برای فروش سهام شرکت به ارزش نزدیک به 3 میلیارد دلار تسهیل کند. افراد آگاه گفتند که این پس از آن شروع شد که مذاکرات با شرکت سهام خصوصی Kedaara Capital چند ماه پیش به نتیجه نرسید. آنها گفتند در حالی که بحث ها هنوز در مراحل اولیه است، بودجه به عنوان یک دور قبل از عرضه اولیه اولیه برای استارت آپ مستقر در پونا در نظر گرفته شده است.

به گفته افراد آشنا، سافت بانک تحت رهبری Masayoshi Son، بزرگترین سهامدار خرده‌فروشی همه‌کاناله محصولات مادر و نوزاد، احتمالاً بخشی از سهام 29 درصدی خود را در صورت تحقق این معامله بفروشد.

همچنین بخوانید | SoftBank، دیگران ممکن است سهام FirstCry را کاهش دهند و ارزش شرکت را به 4 میلیارد دلار برساند

هنجارهای مالکیت محلی

حدود 100 میلیون دلار فروش سهام ثانویه احتمالاً رسمی خواهد شد، گفت این افراد که نخواستند نامشان فاش شود، خصوصی هستند.

این شخص گفت: «مذاکرات برای چند ماه ادامه دارد، اما معامله هنوز نهایی نشده است… ممکن است حاکمان خاورمیانه و برخی صندوق های بازنشستگی در این فروش سهام ثانویه مشارکت داشته باشند. با پیشروی بحث ها، خطوط معاملات می تواند تغییر کند.

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید

FirstCry همچنین ممکن است به دنبال جذب سرمایه داخلی اضافی برای تقویت مالکیت محلی در شرکت باشد.

سخنگوی FirstCry و SoftBank به درخواست ET برای اظهار نظر پاسخ نداد.

به عنوان یک خرده فروش چند برند، این شرکت باید به قوانین سرمایه گذاری خارجی کشور پایبند باشد و هلدینگ خارجی را زیر 51 درصد نگه دارد. مانند Nykaa، FirstCry یک شرکت تحت مالکیت و کنترل هندی است که اکثریت سهام آن متعلق به صندوق های داخلی است.

علاوه بر سافت بانک، دیگر سرمایه گذاران مهم آن عبارتند از Premji Invest (9-11%)، Mahindra Retail (12-13%) و TPG (6-7%).

ارزش این شرکت پس از آخرین باری که سرمایه خود را از Premji Invest گرفت، 2.7 میلیارد دلار بود. این سرمایه‌گذاری پس از آن صورت گرفت که سرمایه‌گذاری از سوی صندوق سرمایه‌گذاری ملی و زیرساخت حتی پس از تأیید معامله از کمیسیون رقابت تنظیم‌کننده ضدانحصار هند، به ثمر نرسید.

شخص دوم گفت: «انتظار می‌رود فروش ثانویه با همان ارزشی که جمع‌آوری سرمایه قبلی آن انجام می‌شد انجام شود… پیش از این، مذاکرات با Kedaara با قیمت بالاتری انجام می‌شد، اما پس از ماه‌ها نامزدی انجام نشد».

ET برای اولین بار در 10 آگوست سال گذشته به نقل از افراد آگاه گزارش داد که SoftBank و NewQuest Capital Partners به ​​دنبال فروش سهام FirstCry در بازار ثانویه هستند و خرده فروش را 3.5-4 میلیارد دلار ارزیابی می کنند.

FirstCry در حال مذاکره طولانی مدت برای کاهش هلدینگ خارجی خود قبل از عرضه عمومی بوده است، به همین دلیل است که سرمایه خود را از Premji Invest ذخیره کرده است. این شرکت برنامه‌هایی برای ثبت پیش‌نویس اوراق IPO خود در سال گذشته داشت، اما زمانی که بازارها متلاطم شدند، آنها را به تعویق انداخت.

SoftBank سهام فروش

طی شش تا هشت ماه گذشته، سافت‌بانک بخشی از سرمایه‌گذاری‌های خود در هند را در شرکت‌های فهرست‌شده مانند Delhivery، Paytm و Policybazaar خارج کرده است، زیرا به دنبال توزیع پول نقد بین حامیان مالی یا شرکای محدود در SoftBank Vision Fund است.

در نوامبر سال گذشته، این گروه ژاپنی 200 میلیون دلار از سهام شرکت پرداخت دیجیتال Paytm را فروخت، در حالی که اخیراً با انحلال سهام شرکت لجستیک Delhivery، 130 میلیون دلار از آن خارج شد.

سافت‌بانک از شرط‌بندی‌های خود در هند تاکنون تنها کمتر از ۶ میلیارد دلار خارج شده است، از جمله ۴ میلیارد دلاری که از فروش Flipkart به والمارت در سال ۲۰۱۸ به دست آورده است. از آن زمان، این گروه با حمایت مجدد از آن در سال ۲۰۲۱ به Flipkart بازگشته است.

آخرین خروج این شرکت از یک شرکت خصوصی در هند در خرده فروشی عینک لنزکارت بود، زمانی که سازمان سرمایه گذاری ابوظبی 500 میلیون دلار در آن سرمایه گذاری کرد. گفته می شود که شرکت ژاپنی حدود 90 تا 100 میلیون دلار از قرارداد لنزکارت به دست آورده است.

روند فروش SoftBank در بحبوحه شکست فناوری در بازارهای عمومی که سرمایه گذاران سنگین فناوری با آن مواجه هستند، رخ می دهد. روز چهارشنبه، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که انتظار می رود سافت بانک تقریباً تمام سهام باقی مانده خود در گروه علی بابا را بفروشد و تنها 3.8 درصد از سهام این غول تجارت الکترونیک چین را حفظ کند.

امور مالی FirstCry

FirstCry در میان گروه کوچکی از مشاغل آنلاین سودآور هندی است. در حالی که نتایج حسابرسی شده آن برای سال مالی منتهی به 31 مارس 2022 هنوز در وزارت امور شرکت ثبت نشده است، افراد آگاه از اعداد گفتند که انتظار می رود بدون احتساب هزینه های مربوط به طرح های مالکیت سهام کارکنان، سود ایجاد کند.

FirstCry مالیETtech

برای سال مالی 2021، FirstCry سود خالص 216 کرور روپیه گزارش کرد، در مقایسه با ضرر 191 کرور روپیه در سال قبل. درآمد در سال مالی 21 به 1603 کرور رسید که از 814 کرور سال قبل بود.

این خرده فروش بیش از 650 فروشگاه آفلاین نیز دارد. این شرکت همچنین دارای یک پلتفرم جمع آوری تجارت الکترونیک به نام Globalbees است که ارزش آن 1.1 میلیارد دلار است. Globalbees بیش از 26 شرکت را با دسته‌ای از 55 برند خریداری کرده است.

Xpressbees، یک شرکت تدارکاتی شخص ثالث که اکنون به ارزش 1.5 میلیارد دلار به رهبری آمیتاوا ساها، از شرکت Brainbees Solutions مادر FirstCry که توسط سوپام ماهشواری همراه با ساها، پراشانت جاداو و سانکت هاتیماتور در سال 2010 تأسیس شد، جدا شد.