kyc: استارت‌آپ‌های فین‌تک برای رژیم غیرمتمرکز KYC تلاش می‌کنند

با شناسایی مرکز ثبت نام مشتری خود توسط بانک مرکزی هند (c-KYCR) به عنوان یک منبع پرخطر برای اعتبارسنجی داده ها، صنعت نوظهور فین تک به دنبال یک پایگاه داده غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین برای کیفیت بهتر داده ها است.

چند نفر از افراد داخلی صنعت، ET با آنها صحبت کردند، گفتند که با توجه به بازیگران قدیمی صنعت خدمات مالی هند، نگهداری یک رجیستری KYC متمرکز ممکن است دشوار شود. در عوض، اگر بتوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرد، شاید مشکلات مربوط به داده‌های معیوب، اطلاعات تاریخ‌دار و مواردی از این دست حل شود.

شرکت‌های فناوری مانند خدمات مشاوره تاتا، Wipro و IBM قبلاً پلتفرم‌های شناسایی غیرمتمرکز ساخته‌اند.

همچنین بخوانید: بانک ها، وام دهندگان محتاط هستند زیرا RBI KYC متمرکز را به عنوان ریسک بالا برچسب گذاری می کند

R Vivekanand، رئیس محصولات و پلتفرم‌های BFSI در TCS گفت: «TCS راه‌حلی به نام کوارتز دارد که از فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی بهره می‌برد که نیازهای KYC، AML (ضد پولشویی) و مدیریت کلاهبرداری مؤسسات مالی را برطرف می‌کند.

اسکرین شات

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید

Wipro راه حلی به نام DiceID دارد که یک پلتفرم غیرمتمرکز برای تأیید اعتبار هویت است.

Varun Dube، مدیر کل پلتفرم DiceID Wipro Lab45 گفت: “DiceID از پروتکل اعتبار قابل تأیید استفاده می کند که راه حلی برای چالش های مربوط به اشتراک گذاری اعتبار ارائه می دهد … که به ایجاد اعتماد و هویت در تراکنش های دیجیتال با استفاده از روش رعایت حریم خصوصی کمک می کند.” .

اعتبارنامه‌های قابل تأیید، بازنمایی دیجیتالی از ادعاهای مربوط به یک فرد یا یک نهاد هستند که می‌تواند توسط هر کسی به‌صورت رمزنگاری تأیید شود.

برخی از بزرگ‌های فناوری راه‌حل‌های مشابهی را برای تنظیم‌کننده‌ها مانند هیئت بورس و اوراق بهادار هند و بانک رزرو هند ارائه کرده‌اند. با این حال، چیز زیادی فراتر از بحث های اولیه حرکت نکرده است.

یکی از مدیران ارشد یک شرکت فناوری بزرگ که راه حل مشابهی دارد، گفت: «در حالی که در هند هنوز در مراحل بحث هستیم، در خارج از کشور هم اکنون راه‌حل‌های خود را برای موارد چندگانه استفاده می‌کنیم.

به عنوان مثال، TCS در حال استقرار چنین راه حل هایی در خارج از هند برای مسائل مربوط به انطباق است. Vivekanand گفت RBI همچنین از محصول TCS به عنوان یک راه حل نظارتی نسل بعدی استفاده می کند.

Dube از Wipro اضافه کرد که آنها در حال استقرار پلت فرم DiceID در استرالیا، ایالات متحده و سایر مناطق جغرافیایی در بانک ها و سایر بخش ها هستند.

در حال حاضر، امارات متحده عربی دارای یک سیستم KYC مبتنی بر بلاک چین است، در حالی که سنگاپور قبلاً آزمایش‌کننده‌های یک سیستم KYC مشابه را اجرا کرده بود. تایلند در حال راه اندازی یک شناسه هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که در بالای آن می توان یک مکانیسم غیرمتمرکز KYC ایجاد کرد.

فین تک ها در مشکل هستند

دو بنیانگذار گفتند، اکنون با توجه به اینکه RBI می گوید مشتریانی که از طریق c-KYC اعتبارسنجی شده اند، مشتریانی با ریسک بالا هستند، بانک ها از شرکای فین تک خود می خواهند که یک CIP ویدیویی (فرایند شناسایی مشتری) یا یک KYC فیزیکی انجام دهند.

KYC همیشه یک نقطه درد برای مشتریان و شرکت های نسل جدید فناوری بوده است. با ویدیوی KYC بخش بزرگی از مشکل حل شد. با یک KYC غیرمتمرکز، حتی تأییدهای ویدیویی مکرر نیز مورد نیاز نخواهد بود، که راحتی مشتری و ایمنی داده ها را بهبود می بخشد.

وام دهندگان بانکی محتاط هستند زیرا RBI KYC متمرکز را به عنوان ریسک بالا برچسب گذاری می کندETtech

«اگر ما راستی‌آزمایی فیزیکی انجام دهیم، هزینه‌ها افزایش می‌یابد، پس حاشیه تجاری که در آن فعالیت می‌کنیم کار نمی‌کند. چگونه زنده بمانیم؟» از یکی از بنیانگذاران یک استارت آپ وام دهی فین تک که با بانک ها و NBFC ها برای ارائه وام های شخصی همکاری می کند، پرسید.

یکی دیگر از بنیانگذاران اشاره کرد که در حال حاضر تمام نوآوری‌های فناوری که توسط India Stack و اکوسیستم فین‌تک ایجاد شده بود، در مقیاس خوب کار می‌کردند. بنابراین، تنظیم کننده باید بیشتر با صنعت مشورت کند تا به آنها در حل این مشکلات کمک کند.

ET روز سه شنبه نوشت که چگونه آخرین دستور RBI بانک ها را از پذیرش c-KYC منصرف کرده است. آنها اکنون به سمت V-CIP حرکت می کنند.

بنیانگذار ذکر شده در بالا به ET گفت: بانک ها بزرگترین مخزن داده ها هستند، اما آنها در بارگذاری اطلاعات مشتریان خود در رجیستری متمرکز کار خوبی انجام نداده اند. همچنین، آنها داده ها را به موقع آپلود نمی کنند. این بر کیفیت داده ها در رجیستری تأثیر گذاشته است.

به گفته مدیران صنعت فین‌تک، شاید نیاز زمان، داشتن نهادی مانند شرکت ملی پرداخت‌های هند باشد، که پذیرش UPI را برای محصولاتی که برای منافع عمومی ساخته می‌شوند، تحت فشار قرار داد.

آنها همچنین متقاعد شده اند که یک سیستم مبتنی بر بلاک چین می تواند مشکل را حل کند. علاوه بر این، آنها احساس می‌کنند که با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی توسط RBI، می‌توانند پذیرش راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین را در جاهای دیگر نیز تشویق کنند.

مسائل مربوط به میراث باقی مانده است

بانکداران ارشد اشاره کردند که حرکت به حالت غیرمتمرکز ممکن است از نظر مفهومی امکان پذیر باشد اما از نظر فناوری چالش برانگیز است. باید با سیستم های بانکی اصلی بانک ها ادغام شود و با توجه به اندازه سیستم بانکی هند، انجام چنین مهاجرتی دشوار خواهد بود.

سودین بارائوکار، مشاور فناوری اطلاعات و نوآوری که پیش از این مدیر ارشد نوآوری در بانک دولتی هند بود، گفت: «استقرار بلاک چین با توجه به برچسب‌گذاری منفی در مورد ارز دیجیتال که ارتباط نزدیکی با این فناوری دارد، در مرحله اثبات مفهومی قرار گرفته است.

Baraokar بخشی از BankChain به رهبری SBI، کنسرسیومی متشکل از 27 بانک بود که در حال بررسی کاربردهای بلاک چین در بانکداری بود.

او گفت که مسائلی پیرامون قابلیت همکاری، نحوه کار با راه حل های بانکی اصلی بانک ها و سایر سیستم های حیاتی وجود دارد.

برنامه ها باید با سیستم های موجود ما کار کنند. برای eKYC، برای مدیریت اعتماد به عنوان یک سرویس، به یک نهاد تنظیم‌شده و تحت حمایت نیاز دارد.»

بانکداری مرکزی SBI حدود 24000 تراکنش در ثانیه را پردازش می کند و از 500 میلیون مشتری پشتیبانی می کند. بنابراین مقیاس سیستم بانکی هند بزرگ است و این خلبانان قبل از اعدام باید اثبات کامل داشته باشند.

شارات چاندرا، یکی از بنیانگذاران انجمن بلاک چین هند، معتقد است که با پلتفرم های غیرمتمرکز KYC، بانک ها می توانند داده های اختصاصی خود را ایمن نگه دارند و تنها بر اساس نیاز به دانستن به اشتراک بگذارند. حتی مصرف کنندگان می توانند با کنترل های قوی تر، داده های خود را ایمن نگه دارند.

چاندرا گفت: «تنظیم‌کننده می‌تواند جعبه ماسه‌ای را برای چنین آزمایش‌هایی باز کند، حداقل در این صورت ما می‌دانیم که آیا این راه‌حل‌ها می‌توانند کار کنند یا خیر.