Nifty: مخزن شاخص D-Street 1.5%; سهام بانکی منجر به فروش می شود

بمبئی: شاخص‌های سهام پیشرو هند در روز دوشنبه 1.5 درصد سقوط کردند و این روند تا سومین جلسه متوالی افزایش یافت، زیرا تلاش‌های تنظیم‌کننده ایالات متحده برای محدود کردن پیامدهای سقوط دو بانک در آخر هفته نتوانست سرمایه‌گذاران را آرام کند. Sensex و Nifty بزرگترین زیان یک روزه خود را در بیش از یک ماه ثبت کردند که منجر به کاهش سهام بانک ها شد.

Sensex در 58,237.85 بسته شد که 897.28 واحد یا 1.52 درصد نسبت به بسته قبلی کاهش داشت، پس از شکستن مرز 59,000 در معاملات اواخر صبح. Nifty 258.60 واحد یا 1.49 درصد سقوط کرد و در 17154.30 بسته شد. در سه جلسه قبل، شاخص‌های معیار بیش از 3.5 درصد کاهش یافته و بیش از 7.6 میلیون کرور از ثروت سرمایه‌گذاران از بین رفته است.

بازارهای ایالات متحده ضررهای اولیه را جبران کردند زیرا سرمایه گذاران حدس می زدند که آشفتگی در سیستم بانکی ایالات متحده باعث می شود فدرال رزرو ایالات متحده افزایش نرخ بهره را متوقف کند. در اوایل روز، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، به دنبال مقررات سختگیرانه بانکی در ایالات متحده بود و به ساکنان ایالات متحده اطمینان داد که به سیستم مالی این کشور اعتماد دارند.


در سایر نقاط آسیا، هنگ کنگ و چین و تایوان افزایش یافتند، در حالی که ژاپن، اندونزی و سنگاپور سقوط کردند. شاخص Stoxx 600 اروپا 2.4 درصد کاهش یافت.

اندرو هالند، مدیر عامل شرکت Avendus Capital Alternate Strategies گفت: بازارهای جهانی عواقب افزایش تهاجمی نرخ بهره توسط بانک های مرکزی جهانی را در یک بازه زمانی کوتاه مشاهده می کنند.

حس جنسی

برنامه نقدینگی جدید
هالند گفت: «پیش بینی می‌شود که سقوط برخی از بانک‌های بزرگ، از جمله بانک سیلیکون ولی، پیامدهای کوتاه‌مدت تا میان‌مدت بر فعالیت‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها داشته باشد که باعث استرس بیشتر در سیستم مالی خواهد شد. پس از سقوط بانک سیلیکون ولی، دو روز قبل، رگولاتورهای ایالات متحده بانک Signature بانک مستقر در نیویورک را تعطیل کردند که سومین شکست بزرگ در تاریخ بانکداری این کشور بود. همزمان، فدرال رزرو ایالات متحده روز یکشنبه برنامه نقدینگی جدیدی را برای اطمینان از اینکه بانک ها می توانند بازخرید سپرده گذاران را در بحبوحه نگرانی ها در مورد فرار بانک ها انجام دهند، راه اندازی کرد.

HSBC موافقت کرد که بازوی بریتانیایی بانک سیلیکون ولی را به مبلغ 1 پوند در معامله ای که از سپرده های مشتریان محافظت می کند، خریداری کند. سهام HSBC 3.5 درصد سقوط کرد، در حالی که Commerzbank تا 12 درصد سقوط کرد و Credit Suisse نزدیک به 10 درصد از دست داد.

ریسک گریزی نسبت به بانک ها در سطح جهانی بر سهام وام دهندگان محلی تأثیر گذاشته است. بانک نیفتی بیش از 2.2 درصد ضرر کرد

G Pradeepkumar، مدیر عامل اتحادیه مشترک صندوق سرمایه گذاری، گفت: “وضعیت در بخش بانکی، در نتیجه افزایش نرخ های تهاجمی، به احساسات بازار در کوتاه مدت آسیب می رساند و نمی توان اصلاح قابل توجهی را رد کرد.” سرمایه‌گذاری‌های پرمخاطره‌تر کنار گذاشته می‌شوند و سرمایه‌گذاران انتخاب‌گرتر خواهند شد. آنها دانه را از کاه جدا می‌کنند.»

بر اساس داده های موقت بورس اوراق بهادار، سرمایه گذاران سبد خارجی (FPI) روز دوشنبه سهام بخش نقدی را به ارزش 1546.86 کرور روپیه فروختند در حالی که موسسات داخلی سهامی به ارزش 1418.58 کرور روپیه خریداری کردند.

برخی از فعالان بازار می گویند که بحران در بانک های ایالات متحده ممکن است فدرال رزرو را مجبور کند تا از جنگ طلبی خود بکاهد.

هالند گفت: “آیا فدرال رزرو آمریکا در نشست ماه مارس نرخ بهره را 50 واحد افزایش خواهد داد؟ شاید نه، در غیر این صورت وضعیت جاری در بخش بانکی ایالات متحده را تشدید خواهد کرد.” شاید فدرال رزرو نرخ های بهره را در حالت تعلیق نگه دارد یا نرخ ها را 25 واحد در ثانیه افزایش دهد، اما تا زمانی که وضعیت کلی عادی نشود، بازارها بی ثبات خواهند ماند.

زیان در بازارهای گسترده تر از سهام خط مقدم بود. شاخص NSE Midcap 150 1.8 درصد سقوط کرد در حالی که شاخص Smallcap 250 2.1 درصد کاهش یافت. وسعت بازار با افزایش 220 سهم در برابر 1752 سهم در NSE ضعیف بود. در میان بلو چیپ ها، بانک IndusInd با افت 7.3 درصدی بیشترین بازنده را داشت و پس از آن بانک دولتی هند با افت 3.2 درصدی، تاتا موتورز با افت 2.9 درصدی، ماهیندرا و ماهیندرا با افت 2.75 درصدی و بندر آدانی با افت 2.69 درصدی قرار گرفتند. .