svb: استارت آپ های هندی دلار را از بانک SVB به شهر هدیه، کشورهای دیگر منتقل می کنند

پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی (SVB)، واحدهای بانکی در مرکز خدمات مالی بین‌المللی (IFSC) در شهر هدیه گجرات به عنوان یکی از چندین گزینه برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری ظاهر شدند که سرمایه‌شان به‌طور موقت در محاصره‌شده مسدود شد. ارائه دهنده خدمات مالی

چندین مدیر اجرایی در استارتاپ و اکوسیستم بانکی گفتند، به غیر از شهر هدیه، استارتاپ‌ها همچنین سرمایه‌های خود را به بانک‌هایی در ایالات متحده، هند و مکان‌های وام دهندگان هندی در خارج از کشور بر اساس حضور مشتری و عرضه‌کننده خود منتقل کرده‌اند.

طبق آخرین برآورد رسمی که توسط وزیر دولت در امور الکترونیک و فناوری اطلاعات در 17 مارس ارائه شد، حدود 200 میلیون دلار از نزدیک به 1 میلیارد دلار باقی مانده در SVB که منتسب به شرکت های هندی بود، به حساب های شهر گیفت منتقل شد. 21 بانک وجود دارد که یک واحد بانکی IFSC را اداره می کنند که 13 بانک هندی مانند State Bank of India، Bank of Baroda، ICICI Bank، HDFC Bank، Axis Bank، Kotak Mahindra Bank و غیره هستند.

ET دریافت که در درجه اول، استارت آپ های فناوری با حضور مشتری یا عرضه کننده اندکی در ایالات متحده پول خود را از ایالات متحده به حساب های بانکی هند از طریق قیمت گذاری انتقال منتقل می کنند. با این حال، کسانی که برای انجام یا جمع‌آوری پرداخت‌ها به حساب‌های بانکی دلار آمریکا نیاز دارند، کسانی هستند که در بانک‌های ایالات متحده یا حساب‌های شهر هدیه انتخاب کرده‌اند.

هارشیل ماتور، مدیر اجرایی شرکت فین‌تک Razorpay، به ET گفت: “ما بیش از 40 شرکت باز کرده‌ایم و به حساب‌های شهر گیفت پول ارسال کرده‌ایم. ما از حدود 30 تا 40 میلیون دلاری می‌دانیم که استارت‌آپ‌ها انتقال داده‌اند.” به طور موقت مسدود شد، Razorpay شروع به ارائه هزینه های انتقال صفر در پلت فرم بانکی تجاری خود برای استارتاپ هایی کرد که به دنبال انتقال سریع وجوه به خارج از ایالات متحده هستند.

ET پیشتر گزارش داده بود که RBL Bank، ICICI Bank، Kotak Mahindra Bank، Axis Bank و HSBC در حال همکاری با استارتاپ ها و سرمایه گذاران برای افتتاح حساب در شهر هدیه گجرات هستند.

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید


یک بنیانگذار مستقر در بنگالورو، که استارت آپ او توسط شتاب دهنده مشهور Y Combinator حمایت می شود، گفت که این شرکت در حال انتقال وجوه خود به یک حساب بانکی هندی در بنگالورو با استفاده از قیمت گذاری انتقال است – که در آن نهاد هندی شرکت تولید خواهد کرد. یک فاکتور به نهاد ایالات متحده برای مبلغی که باید جابجا شود. کل پایگاه مشتریان ما در هند است و از هم اکنون هیچ دلیلی برای نگهداری وجوه در ایالات متحده نداریم. تنها دلیلی که ما در SVB پول داشتیم این بود که یکی از شرایط جمع آوری کمک مالی بود.

SVB در اواخر ماه گذشته توسط First Citizens Bank در ایالات متحده خریداری شد.

با این حال، همه از باز کردن حساب های خود در واحدهای بانکی IFSC متقاعد نشدند. ما وجوه خود را از SVB به بانک های دیگر در خود ایالات متحده منتقل کردیم. من رزروهای خود را در مورد شهر هدیه از نظر اینکه چه مقررات جدیدی ممکن است از پایان RBI در آینده ایجاد شود یا نه، دارم. شاچین بهاردواج، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل استارت آپ Zeno Collectibles که پایگاهی در لس آنجلس دارد، اگرچه قرار است بانکی خارج از حوزه قضایی هند باشد، اما هنوز این بانک های هندی هستند که در آنجا فعالیت می کنند.

یکی از مدیران یک بانک هندی به ET گفت که به غیر از پارک کردن پول در حساب‌های گیفت سیتی، استارت‌آپ‌ها تصمیم گرفته‌اند پول را به مکان‌های دیگر خارج از کشور مانند لندن، هنگ کنگ، کانادا و غیره منتقل کنند.

سوم پراکاش، وزیر بازرگانی و صنعت، در پاسخ به سوالی در لوک سبها در 29 مارس گفت: «با حمایت از اقدامات مختلفی که توسط دولت برای ترویج کمک مالی به استارت‌آپ‌ها انجام شده است، بسیاری از بانک‌های هندی نیز شروع به ارائه خدمات به استارت‌آپ‌ها کرده‌اند. دسته بندی مشتری را به دلیل نیازهای منحصر به فرد آنها جدا کنید.

«دولت همچنین به سازمان مراکز خدمات مالی بین‌المللی (IFSCA) اطلاع داده است تا خدمات مالی، مؤسسات مالی و محصولات مالی را در مرکز خدمات مالی بین‌المللی (IFSC) توسعه و تنظیم کند. دستور IFSCA ایجاد یک مرکز مالی بین‌المللی در سطح جهانی است تا فعالیت‌هایی را که در حال حاضر در مراکز مالی فراساحلی توسط شرکت‌های هندی انجام می‌شود، فراهم کند.

به طور جداگانه، وزارت الکترونیک و فناوری اطلاعات (MeitY) به وزارت دارایی مراجعه کرده و مجموعه‌ای از پیشنهادها را برای بخش بانکداری هند برای تجهیز بهتر برای رسیدگی به مشتریان استارت‌آپ هندی در داخل و خارج از کشور ارائه کرده است.

در تعامل با چاندراسخار در ماه گذشته، چندین استارت آپ و سرمایه گذار خطرپذیر به دولت در مورد عدم آگاهی در اکوسیستم در مورد مزایای افتتاح حساب با شهر هدیه اطلاع داده بودند.

علاوه بر این، روز دوشنبه، کمیته دائمی امور مالی پارلمان، به ریاست جیانت سینها، رهبر BJP و وزیر سابق، مقامات ارشد وزارت دارایی و بانک مرکزی هند را برای بحث در مورد تأثیر سقوط SVB بر اکوسیستم استارت‌آپی هند فراخواند. بر اساس اطلاعیه جلسه روز دوشنبه، پانل خانه همچنین نمایندگان انجمن سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز و سهام خصوصی هند (IVCA) را برای بحث در مورد «تأثیر بحران در برخی بانک‌های جهانی بر اکوسیستم استارتاپی هند» فراخوانده است.