zerodha: مصاحبه ETtech | انتظار جهش 20 درصدی در درآمد سال مالی 23، سود، اما نوسانات بازار ممکن است به تجارت ضربه بزند: Zerodha’s Nithin Kamath

بزرگترین کارگزار سهام هند Zerodha انتظار دارد درآمد و سود آن در سال مالی منتهی به مارس 2023 به میزان یک پنجم افزایش یابد. اما به گفته بنیانگذار و مدیر اجرایی نیتین، یک اصلاح بزرگ برای شرکت کارگزاری سهام در سال مالی جاری وجود دارد. کامات.

کامات با اشاره به نوسانات فعلی در بازارهای عمومی، ناشی از درگیری های ژئوپلیتیکی که بر زنجیره تامین، ترس از رکود اقتصادی و افزایش نرخ بهره در کنار رکود مداوم اقتصاد کلان جهانی تأثیر می گذارد، هشدار داد که اگر این روند ادامه یابد، درآمد کلی برای Zerodha می تواند تقریباً کاهش یابد. 40 درصد در سال مالی 24.

کاهش درآمد (با نوسانات) شروع نشده است. احتمالاً مالي (درآمد سال مالي 23) را 20 درصد نسبت به سال قبل به پايان خواهيم رساند. اما مطمئن نیستم که سال آینده به این عدد برسیم یا خیر.»

نقل قول کاماتETtech

کامات برنده رده کارآفرین سال در جوایز The Economic Times for Corporate Excellence 2022 است.

کامات گفت: «در حال حاضر بازار سهام با سایر طبقات دارایی مانند اوراق قرضه و طلا به عنوان مثال رقابت می کند.

داستان های مورد علاقه خود را کشف کنید

گفتن اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد سخت است. اما اگر بازار به همین منوال ادامه یابد، 30 تا 40 درصد کاهش در درآمد حاصل خواهد شد. و افتتاح حساب های جدید در حال حاضر 50 تا 60 درصد از بالاترین سطح تاریخ کاهش یافته است.

انتظار می‌رود که کارگزاری مستقر در بنگلور مطابق با روند رشد خود در سال مالی قبلی، کل درآمد (شامل درآمد بهره) را حدود 5956.8 کرور و سود خالص 2513.6 کرور روپیه در سال مالی 2023 محاسبه کند. این اعداد هنوز حسابرسی نشده‌اند. .

نقل قول کامات 2ETtech

Zerodha شاهد افزایش 87 درصدی سود خالص خود در سال مالی 22 به 2094.3 کرور روپیه از 1122.3 کرور در سال مالی 21 بود و طبق گزارش ET در اوایل سال جاری، درآمد کلی 4964 کرور برای سال مالی 22 ثبت شد.

در سال مالی که به تازگی در پایان مارس بسته شد، Zerodha همچنین درآمد بهره از سرمایه گذاری (یا سود) خود در سپرده های ثابت یا اوراق بهادار دولتی به دست آورد و درآمد کلی خود را برای سال افزایش داد. این امر همچنین باعث کاهش درآمد ناشی از خدمات کارگزاری برای شرکت در مقایسه با رونق تقاضا برای خدمات کارگزاری سهام در طول سال های همه گیر شده است.

مارس امسال (2023) از نظر جذب کاربران جدید کمترین ماه از مارس 2020 است، اما سهم بازار کلی ما افزایش یافته است. و این نشان می دهد که برای کل بازار نیز بد است.

طی شش ماه گذشته روند کاهشی داشته است. این نوسانات همچنین به این معنی است که مشتریان موجود کمی بیشتر معامله می‌کنند که این امر ضرر کاربران فعال را جبران می‌کند.

Zerodha همچنین به مشتریان پیشنهاد می‌کند تا در محصولات با درآمد ثابت مانند اوراق بهادار دولتی سرمایه‌گذاری کنند تا از زیان ناشی از سرمایه‌گذاری سهام جلوگیری کنند.

یک سال اصلاح

در میان تحولات ناشی از روندهای اقتصاد کلان جهانی، چندین کسب و کار فناوری عصر جدید مجبور به تغییر مسیر شده اند. Zerodha’s Kamath گفت که این شرکت تماس‌های “تصادفی” برای حفظ اوج درآمد خود نخواهد داشت.

من با 50 درصد درآمد سال آینده مشکلی ندارم. همه ما اذعان داریم که خوش شانس بودیم که در زمان گسترش بازار در مکان و زمان مناسب قرار گرفتیم.»

نقل قول کامات 3ETtech

کامات با اذعان به اینکه کسب‌وکار تحت تأثیر قرار می‌گیرد «زمانی که بازار از نظر مشارکت کاهش زیادی داشته باشد»، گفت که او «مجبور نخواهد شد تا به‌طور تصادفی (تغییراتی) انجام دهد تا مطمئن شود که درآمد کاهش نمی‌یابد.

همچنین انتظار می‌رود که این شرکت در سال جاری سیستم مدیریت سفارش داخلی خود (OMS) را راه‌اندازی کند که مدتی است در تلاش برای حذف اتکای خود به سیستم‌های قدیمی است.

بنیانگذار 43 ساله گفت: OMS جدید که Enigma نامیده می شود، به آن کمک می کند تا به مشتریان کمک کند و به آنها کمک کند اشتباهات پولی کمتری انجام دهند.

اصلاح بیشتر در درآمد همچنین در زمانی برای Zerodha اتفاق می‌افتد، زمانی که پلتفرم‌های فین‌تک متعددی مانند PhonePe با مخاطبان زیادی که در اختیار دارند نیز برنامه‌های خود را برای ورود به تجارت کارگزاری محکم می‌کنند، حتی با کاهش مشارکت خرده‌فروشی در بازارهای عمومی.

در همین حال، Groww تحت حمایت Tiger Global، که نتوانسته دور جدید بودجه خود را با ارزش 5 میلیارد دلاری ببندد، شاهد زیان خود به 239 کرور روپیه در سال مالی 22 بود در حالی که درآمد عملیاتی 350 کرور روپیه داشت.

“برای برخی از بازیکنان آنلاین جدیدتر که پول زیادی را صرف رقابت با ما کرده‌اند – ممکن است کاربرانی داشته باشند، اما AUM ندارند. باید کاری را انجام داد که یک تجارت معتبر ایجاد می‌کند.”

– نیتین کامات، مدیرعامل، Zerodha

کامات با اشاره به اینکه ورود پلتفرم های بزرگ برای گسترش کلی بازار مهم است، گفت: «برای برخی از بازیکنان آنلاین جدیدتر که پول زیادی را صرف رقابت با ما کرده اند – ممکن است کاربران را داشته باشند، اما AUM ندارند. (دارایی تحت مدیریت). فرد باید کاری را انجام دهد که یک تجارت معتبر ایجاد می کند.»

در حال حاضر، Zerodha پایگاه مشتری حدود 11.2 میلیون کاربر دارد که از این تعداد تقریباً 6.4 میلیون کاربر فعال هستند.

AMC روی سندان

در سال 2021، Zerodha از هیئت تنظیم کننده بازار اوراق بهادار و بورس هند (Sebi) برای راه اندازی یک شرکت مدیریت دارایی (AMC) موافقت اصولی دریافت کرد و اکنون در انتظار تایید نهایی است.

هیچ مشاهدات جدیدی وجود ندارد و ما فقط منتظر اشاره نهایی از سوی تنظیم کننده هستیم. ما دو تا سه ماه پس از دریافت تاییدیه راه اندازی خواهیم کرد.

با این حال، کامات در گذشته به طور قابل توجهی روشن بوده است که AMC روی محصولات غیرفعال تمرکز خواهد کرد، که به طور فزاینده‌ای مجموعه‌ای از دارایی‌های سهام را در کشور می‌گیرند.

اما به گفته کامات، در قلب آن، ساده کردن سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران است.

“این فقط منفعل خواهد بود و ایده این است که آن را به سه تا چهار صندوق ساده نگه داریم. کاری که می‌توان با AMC انجام داد، ساده نگه داشتن آن است و فرصتی برای رهبر فکری در صندوق‌های فقط غیرفعال وجود دارد.» او اضافه کرد که اگرچه هند هنوز بازار بزرگی برای ایجاد یک تجارت منفعل بزرگ از نظر درآمد نیست، “این یک پروژه 10 تا 15 ساله است”.

استارت آپ های زمستانی و IPO های فناوری

نوسانات بازارهای عمومی باعث شده است که شرکت‌های فناوری عصر جدید مانند برند مستقیم به مصرف‌کننده Mamaearth و شرکت بزرگ مهمان‌نوازی Oyo در برنامه‌های فهرست خود به تابلوی نقشه برگردند. سهام شرکت‌های بزرگ فناوری هند مانند Zomato، Paytm و Nykaa به شدت از قیمت بورس افت کرده‌اند.

“به عنوان یک کارآفرین، آنچه شما در یک IPO می گویید نیست، بلکه چیزی است که به طور مداوم می گویید. چون باید همیشه انتظارات را درست تنظیم کنید.»

بنیانگذار همچنین اضافه کرد که تا به حال (در بازارهای خصوصی) چیزی که “پاداش دریافت می کرد گران فروشی بود”.

او گفت: «اما به محض عرضه اولیه، فروش کمتر و عملکرد بیش از حد پاداش دریافت می‌کند.

مراسم ET Awards 2022 در بمبئی در روز جمعه 28 آوریل 2023 برگزار خواهد شد.